Ružomberok - Malinô Brdo ski&bike

Ružomberok - Malinô Brdo je strediskom prímestského typu na severe Slovenska. Vstupným bodom do strediska je Hrabovská dolina, ktorá je od centra mesta Ružomberok vzdialená len 2,5 km.

Jeho história siaha do polovice 20. storočia. Už vtedy veľa nadšencov zimných športov z mesta a okolia využívalo severné lúky Malina Brda na lyžovanie. Postavili sa prvé vleky a oblasť sa ihneď stala známou v širokom okolí...
Prvým významným mílnikom bola výstavba kabínkovej lanovej dráhy z Hrabovskej doliny na Malino Brdo v roku 1964. Tá bola obrovským impulzom rozvoja celého strediska!
V novodobej histórii (2000 - 2001) bola takýmto mílnikom určite výmena starej kabínkovej lanovky od firmy Transporta Chrudim novou modernou 8-miestnou KLD firmy Dopellmayr. V rovnakom roku bola investícia rozšírená aj o výstavbu novej 4-miestnej sedačky na vrchol Malina Brda, čo výrazne zvýšilo prepravnú kapacitu strediska. Spolu s výstavbou zasnežovania sa tak lyžiarske stredisko na svahoch Veľkej Fatry nad mestom Ružomberok zaradilo medzi TOP lyžiarske strediská na Slovensku.

Dnes sa prichádzajúci návštevníci majú možnosť ubytovať v nových apartmánoch v blízkosti údolnej stanice kabínkovej lanovky na brehu Hrabovskej priehrady, ktorá je centrom doliny.

Zima

Zimná sezóna na Malinnom Brdo prevažne začína koncom decembra a trvá do konca marca. Zima je samozrejme najmä o lyžovačke. Priamo pri apartmánoch je údolná stanica kabínkovej lanovky, ktorá vás vyvezie do nadmorskej výšky 960 m a môžete začať lyžovať. K dispozícii sú vleky pre deti, začiatočníkov a 4-miestna sedačková lanovka vás vyvezie na hlavný svah (1209 m n.m.). V stredisku sú samozrejme k dispozícii gastronomické zariadenia (bufety, apreski, reštaurácie), ako aj požičovne lyží a lyžiarske školy. Naspäť do apartmánu môžete zlyžovať po zjazdovke do Hrabova.

Čoraz populárnejsím sa stáva skialp alebo skitouring, na ktorý sú vo Veľkej Fatre vynikajúce podmienky. Radi Vám poradíme pri zapožičaní výstroje a samozrejme aj zaujímavé lokality a trasy...

170974764.jpeg

cyklistika

Leto

Leto v Ružomberku a jeho okolí je naozaj fantastické. Už samotná Hrabovská dolina poskytuje množstvo vyžitia pre deti i dospelých. Spojenie štyroch turisticky najvýznamnejších lokalít v okolí je magické. Veď posúďte sami:

  1. Vlkolínec - drevená dedinka na úpätí vrchu Sidorovo, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
  2. Malinô Brdo - horské stredisko v lete záme najmä kvalitnými zjazdovými cyklotraťami v miestnom bikeparku
  3. Hrabovská dolina - miesto s množstvom atrakcií - Tarzánia, aquazorbing, člnkovanie na priehrade, kúpanie,...
  4. Čutkovská dolina - rozprávkové miesto nie len pre deti vás očarí rodinným zábavným parkom Obrovo, Areálom U dobrého pastiera s reštauráciou, gazdovským dvorom, ovečkami, koníkom, rybníkom a lokálnym pivovarom, cyklocentrum s elektrickými bicyklami a kolobežkami, Zipline dráha,...