OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Národný park Veľká Fatra vznikol v roku 2002, a je tak jedným z najmladších národných parkov na Slovensku.
Rozprestiera sa na rozlohe 403 km2 mezdi Turčianskou kotlinou na západe Revúckou dolinou na východe, riekou Váh na severe a Donovalmi na juhu. Národný park bol vyhlásený za účelom ochrany horského pásma s vysokým zastúpením zachovaných karpatských lesov, v ktorých prevažuje európsky buk. V okolí Malina Brda môžete navštíviť a vidieť hneď niekoľko chránených prírodných úkazov.

Krkavá skala
Je skalná ihla nachádzajúca sa na východnom úpätí vrchu Sidorovo na turistickej trase z Ružomberka do Vlkolínca. S výškou 22 m patrí medzi najvyššie skalné ihly na Slovensku.

Jánošíkova kolkáreň
Pralesová lokalita, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Veľká Fatra pod temenom Malej Smrekovice (1489 m n. m.). Rastú tu až 250-ročné stromy!

Skalná alpa (1 463,2 m n. m.)
Je národnou prírodnou rezerváciou so zachovanými spoločenstvami flóry a ostrovmi kosodreviny. Smerom na západ spadá lavinóznymi žľabmi do doliny Blatná.

Zo živočíchov nie je problém uvidieť sokola sťahovavého, orla skalného, jelene, srny, množstvo vzácnych chrobákov  ale aj najväčšie šelmy našich hôr Medveďa hnedého či Rysa ostrovida.

Oblasť Veľkej Fatry a Malina Brda je populárna medzi turistami, predovšetkým kvôli peším túram. V oblasti je viacero možností ubytovania na horskej chate, či v apartmáne odkiaľ môžete pohodlne podnikať túry do okolia.
Neďaleko Ružomberka sa nachádza lokalita svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, osada Vlkolínec. Po vstupe Slovenska do európskej únie bol NP Veľká Fatra zaradený medzi územia európskeho významu v sústave NATURA 2000.